СКОПЈЕ ВО ПАРИЗ

Еден од најчитаните постови во 2017 на мојот блог беше “Париз во Скопје”, преку кој сакав да го доловам секојдневниот изглед на парижанките и да ви ги кажам неколкуте трикови без кои тие не можат.

Скопје во Париз е слична верзија на овој пост но во обратна улога, сакав да го пренесам модниот скопски дух во париското секојдневие. Стилот на скопјанките може да се каже дека е слободен но приземјен, со примеси на бунтовност. Аксесоарите пак ги сведуваме на минимум а исто така и шминката која не доминира.

Ова некаде го прочитав ама ми остана така во глава, за скопјанките – “Тие се мангупки со дамски манири.”

При мојата последна посета на Париз // градот на светлината, искомбинирав панталони со риги, блуза со карнер и високи потпетици. Во последно време ми е предизвик да комбинирам различни шари и дезени, дали на вас ви се допаѓа тој тренд?

ЗБОГУМ 2017, ДОБРЕДОЈДЕ 2018

Сакам со вас да ги споделам едни од најзначајните моменти за Магда во 2017 година. Иако помина само една година од кога започна да работи станицата на Магда, се случија многу убави работи, соработки, колекции, работилници и моменти за паметење. Ви благодарам на сите за неизмерната поддршка, се надевам дека уживате во празниците и ви посакувам уште подобра 2018 година, живели 😉

  • Актерите Ерина и Стефан носат Магда на црвениот тепих на Берлинскиот интернационален филмски фестивал.

  • Започна со соработка, а се претвори во пријателство. Ти благодарам Александра за неизмерната поддршка :*

  • Заедно со дизајнерките Евгенија Зафировска и Морана Радочај направивме успешна работилница во Public Room за изработка на производи од рециклиран материја.

  • Колекцијата Sexy MF, благодарности до Ladislav King за феноменалниот едиторијал.

  • Интересна но не и последна соработка со модната блогерка Dilek <3

  • Предизвикот 30 дена – 30 парчиња облека

  • Константната соработка со фотографката Стефи // P.S. Visual Art, ти благодарам од се срце што го комплетираш секој изглед на Магда со неверојатни фотографии <3

  • Среќна нова година, ви посакувам убави моменти, добри парчиња облека и насмевки во новата, ве сакам <3

XOXO

30 ПАРЧИЊА ОБЛЕКА

 

Заврши ноемврискиот предизвик наречен “30 дена – 30 парчиња облека”. Во прилог ви претставувам фотографии од направените модели со различни дизајни, облека за сечиј вкус. Иако повеќето парчиња се распродадени се уште има неколку оригинални парчиња достапни во модното студио Магда.

Следете не на нашиот ФБ и Инстаграм профил, бидејќи месецов ви спремаме изненадувања и попусти за да се подготвите за претстојните празници и прослави.

XOXO

BE UNIQUE. BE DIFFERENT. BE ORIGINAL.

Scroll down for English version 😉

Иако сезоната за дуксери одамна е започната, јас се решив да ве изненадам со уникатен дизајн дуксери кои се рачно доработени со реси, совршени за разигрување на вашиот есенски изглед.

Бренд амбасадорот на Магда, прекрасната и уникатна Александра, уште еднаш застана пред објективот на талентираната фотографка Стефани и заедно преку фотографиите и видеото ја претставија енергијата и пораката на модниот бренд Магда.

Затоа бидете и вие уникатни, различни и оригинални носејќи ги блузоните на Магда. Чекорете низ улиците на Скопје во боите на виножитото.

Although the season for sweatshirts has already started, I decided to surprise you with a unique design of sweatshirts with handmade fringes, perfect for your playful autumn look.

The brand Ambassador of Magda, the beautiful and unique Alexandra, is once again standing in front of the lens of the talented photographer Stefi and together they represent the energy and message of the fashion brand Magda.

So be unique, different and original, wear Magda’s sweatshirts. Walk through the streets of Skopje in the colors of the rainbow.

Model // Majestic by Alex

Photo & Video // P.S. Visual

BOHEMIAN RHAPSODY

Ако сакате да бидете уникатни оваа есен  дефинитивно треба да одберете парче облека од новата колекција на модната дизајнерка Сара Џи. Таа се претстави со најновата колекција Bohemian Rhapsody на Модниот викенд во Скопје.

Јас избрав сива волнена блуза и долго здолниште од чипка, ми се допаѓа изглед кој е комбинација од елегантно парче со секојдневно парче на облека.

Новата колекција на Сара повторно изобилува со парчиња облека кои се рачно доработени, иако вметна рокенрол вајб таа остана достојна на нејзиниот печат. Совршени наметки и долги фустани изработени од најфини материјали се само дела од нејзиното модно кралство. Во прилог и неколку фотографии од моите омилени парчиња од најновата колекција на Сара Џи.

Изгледите во оваа колекција беа надополнети со рачно изработени круни и накит од Queen Jewellery Design

       Photo // P.S. Photography <3

 

ЕСЕНСКИ ЗРАЦИ

Scroll down for English version 😉

Иако е веќе ладно за да се шетаме по маица со кратки ракави ( секогаш можете да го надополните вашиот изглед со кожна јакна или пак некој друг тип на жакет) направив интересна комбинација во боите на есента. Маица со реси (на едно впечатливо место) во комбинација со црно долго здолниште со златни риги.

Бев во посета на археоастрономскиот локалитет “Тетиќев камен” – Кокино една од најстарите опсерватории во светот, ви препорачувам да го посетите овој локалитет особено во периодот од денот кога заоѓа сонцето. Ќе се заљубите во неговата магија.

Although it’s already too cold to wear a t-shirt (you can always complement your look with a leather jacket or some other type of jacket), I made an interesting combination in the colors of autumn. A t-shirt with a fringe (in an extraordinary place) combined with a black long skirt with golden stripes.

I visited the archeo-astronomical site “Taticev Kamen” – Kokino, one of the oldest observatories in the world. I recommend you visit this site, especially during a sunset. You will fall in love with its magic.

XOXO

WALK OF LACE

Scroll down for English version 😉

Комбинезонот кој е претставен на фотографиите e изработен од чипка, воедно ми е едно од омилените парчиња што ги имам направено во последно време. Сакав да ја претставам елеганцијата и деталите на самиот модел и затоа се одлучивме со мојата драга пријателка Стефи (која ги изработи овие неверојатни фотографии) да го искористиме зајдисонцето, а прекрасната Ана Миладинова се согласи да ни биде модел.

Секогаш велам дека секоја жена во својот плакар треба да поседува едно оригинално и уникатно парче облека кое додека го носи ќе направи да се чувствува возвишено и моќно.

Пробајте, иако ќе треба да излезете можеби од вашата комфорна зона, вреди тој миг кога сите погледи ќе бидат вперени во вас 😉

One of my favorite pieces that I made lately is this lace jumpsuit. I wanted to present the elegance and details of this model and that’s why we decided with my dear friend Stefi (who made these incredible photos) to use the sunset, and the beautiful Ana Miladinova agreed to be our model.

I always say that every woman needs to have an original and unique piece of clothing, so she can feel exalted and powerful while wearing it.

Try it, maybe it’s out of your comfort zone, but when all the looks are pointed at you, it’s worth it. 😉

P.S. Amazing Photo: P.S. Photography <3

XOXO

 

 

THE SWITCH – DILEK DRESSES MAGDA

The world of fashion is big, and Skopje is a little piece of that world. I’m really happy that in this little piece there are amazing designers like Dilek, who we share the same love for fashion with.

We have different styles and because of that I think that this collaboration is even more interesting. I’m wearing this amazing colorful kaftan dress made by her and I’m totally in love with it. I appreciate the silhouette, I think that it will look really good on so many women with different body types and sizes.

I combined this look with Vivienne Westwood hills and unique bracelets from the designer Katerina Mikrut.

You can see how Magda dresses Dilek on this link <3

Photo – P.S. Photography