WALK OF LACE

Scroll down for English version 😉

Комбинезонот кој е претставен на фотографиите e изработен од чипка, воедно ми е едно од омилените парчиња што ги имам направено во последно време. Сакав да ја претставам елеганцијата и деталите на самиот модел и затоа се одлучивме со мојата драга пријателка Стефи (која ги изработи овие неверојатни фотографии) да го искористиме зајдисонцето, а прекрасната Ана Миладинова се согласи да ни биде модел.

Секогаш велам дека секоја жена во својот плакар треба да поседува едно оригинално и уникатно парче облека кое додека го носи ќе направи да се чувствува возвишено и моќно.

Пробајте, иако ќе треба да излезете можеби од вашата комфорна зона, вреди тој миг кога сите погледи ќе бидат вперени во вас 😉

One of my favorite pieces that I made lately is this lace jumpsuit. I wanted to present the elegance and details of this model and that’s why we decided with my dear friend Stefi (who made these incredible photos) to use the sunset, and the beautiful Ana Miladinova agreed to be our model.

I always say that every woman needs to have an original and unique piece of clothing, so she can feel exalted and powerful while wearing it.

Try it, maybe it’s out of your comfort zone, but when all the looks are pointed at you, it’s worth it. 😉

P.S. Amazing Photo: P.S. Photography <3

XOXO

 

 

THE SWITCH – DILEK DRESSES MAGDA

The world of fashion is big, and Skopje is a little piece of that world. I’m really happy that in this little piece there are amazing designers like Dilek, who we share the same love for fashion with.

We have different styles and because of that I think that this collaboration is even more interesting. I’m wearing this amazing colorful kaftan dress made by her and I’m totally in love with it. I appreciate the silhouette, I think that it will look really good on so many women with different body types and sizes.

I combined this look with Vivienne Westwood hills and unique bracelets from the designer Katerina Mikrut.

You can see how Magda dresses Dilek on this link <3

Photo – P.S. Photography

A DRESS TO IMPRESS

Scroll down for English version 😉

Мислам дека секоја девојка и жена во својот плакар треба да поседува едно посебно парче облека во кое ќе се чувствува посебно. Дефинитивно треба да поседувате уникатно парче облека.

Долг фустан со апликација на цветови е добитна комбинација скоро за сите сезони, особено ако е модерен и уникатен моделот на фустанот. Направив фустан од тафт на кој има апликации со плави цветови, модерен а во исто време и елегантен. Дизајнот на фустанот во горниот дел е инспириран од класичен крој на елек а во долниот кој во делот на струкот е набран слободно паѓа и ја истакнува апликацијата на цветовите кои се во прв план.

Секоја жена треба да поседува фустан во кој ќе се чувствува пријатно а воедно и елегантно и секси. Не ја почитувам едноличноста на дизајните на повеќето фустани кои што се носат на прославите во нашиот град. Уникатноста е нешто што им треба на сите за да се оттргнат од секојдневното сивило.

Прво мора да се простудирате себе си. Научете што ви одговара на фигурата а што не. Научете ги вашите потреби. Најдете ги боите што ви одговараат, избегнувајте ги боите кои не прават ништо за вас. Изберете облека која е едноставна во линијата и обрнете големо внимание на формата. – Кристијан Диор

I think that every girl and woman should own one special piece of garment in which she would feel special. You should definitely own a unique piece of garment.

A Long dress decorated with flowers is a winning combination for almost every season, especially if it’s modern and unique. I made a dress from taffeta decorated with blue flowers, fashionable and at the same time elegant. The design of the top part of the dress is inspired from a classical vest cut and the bottom part is dialed at the waist, its free fall emphasizes the flower decoration that is at the forefront.

Every woman should own a dress in which she would feel comfortable and at the same time elegant and sexy. I don’t respect the uniformity of designs of dresses that are worn on celebrations in our city. Uniqueness is something that everyone needs.

First you must get to know yourself. Learn to know what suits you and what does not. And get to know your own needs. Find the colors that flatter you and emphasize your looks. Avoid the colors that do nothing for you. Choose clothes that are simple in line and pay great attention to their fit. – Christian Dior

Photo – P.S. Photography <3

XOXO

 

ПЕКОЛНО ЛЕТО

Едно е сигурно, дојде пеколното лето во Скопје. Една од мерките за заштита е да користите облека направена од природни материјали како лен или памук. Јас се одлучив да направам кимоно наметка од памучен материјал со принт, да ги растерам пеколните демони. Може да се искомбинира со многу различни парчиња облека, а сепак да изгледа фраерски и модерно додека шетате низ пеколните улици на Скопје.

Може да го купите овој изглед тука / You can buy this look here <3


Вториот изглед е памучен фустан со апликација на цветови. Иако е долг, многу е лесен и пријатен за носење. Овој фустан е исто така дизајнерско парче, направено од мојата драга пријателка и колешка Евгенија Зафировска. И двете комбинации се надополнети со обувки рачно изработени, инспирирани од јапонската култура – дизајн на Евгенија Зафировска.


Препорака за долгото и топло лето: Носете што помалце облека, користете крема за сончање и уклучете клима 😉

Photo: P.S. Photography

XOXO

SEXY MF

Scroll down for English version 😉

Сакам да ви ја претставам мојата нова колекција Sexy MF, за изработката на истата морав да излезам од мојата зона на комфорт. Материјалот кој го користев е кариран и рачно доработен со мониста и чипка. Сакав да направам нешто поразлично, уникатно и секси, за доволно храбри девојки и жени кои знаат што сакаат и имаат свој стил и имиџ кој го негуваат.

Инспирација за оваа колекција пред се ми беше музиката од легендарниот Принц, сакав да направам оригинални секси парчиња облека инспирирана од 80те и 90те. Морам да признаам дека деталите од чипка беа тотален ризик, затоа што незнаев како ќе се вклопи во целосниот изглед, но баш тие детали ја отцртаа целата колекција.

This is my brave new collection which I dubbed “Sexy MF”. I had to really step out of my comfort zone in order to design it. The fabric that I used is plead which I decorated with handmade beads and lace. I wanted to make something different, unique and sexy, for brave girls/women who know what they want and have a unique style.

The music from the legendary singer Prince served as an inspiration for this collection. I wanted to make original pieces of clothing inspired by the 80s and 90s. I must admit that the details of lace were a total risk, because I didn’t know how it will fit in the whole look, but exactly those details were the highlight of my collection.

Photo – Ladislav King, Vertigo Creative Photography & Video Solution
Models – Emma Alex & Majestic <3

САЕМ ЗА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ

Мојата најнова колекција „Sexy MF“ ја претставив на саемот за современа уметност – Paratissima во Скопје, кој се оддржа од 15 до 17 јуни 2017 год. Многу ми е мило што постојат настани од ваков тип во Скопје, мислам дека навистина ни се потребни затоа што Скопје и Македонија воопшто има навистина квалитетни уметници од секаков калибар.

Но да не се залажуваме, сепак се уште не функционира како што треба. Настанот беше просечно посетен (имаше простор за многу повеќе). Акцентот беше минимално насочен кон сите дизајнери кои изложуваа на саемот, а целосно кон настанот како бренд.

Иако плаќавме за учество на овој саем не добивме некаков посебен третман. Кога го пишувам ова, не мислам само за мене, туку и во името на другите дизајнери, (со кои имав можност да се дружам постојно). Многу работи што се ветија, не се исполнија.

Можеби тоа придонесе дизајнерите кои што ја претставуваа својата работа – колекции и производи (за кои напорно работеле изминатиот период), не поминаа најуспешно. Си земам за право да дадам ваква проценка, затоа што за време на целиот настан, еден од најпозитивните моменти беше дружбата меѓу дизајнерското community. Да не бидам многу критична, дефинитивно не жалам за учеството, затоа што дополнително запознав нови неверојатни дизајнери со кои што ќе останам во контакт и по завршувањето на овој настан.

Добрата забава во вечерните часови беше неминовна. Но сепак, на крајот на денот, целта беше посетителите да се инспирираат и да купат некое модно парче, а дополнително да се забавуваат (ако сакаат и да се опијанат).

За едно сум сигурна, тешко дека во блиска иднина јас со мојот бренд „Magda Station“ ќе се пријавам на сличен настан, од ваков карактер во нашата земја.

Една од причините која ме растажува е фактот дека популацијата, особено младата која би требало највеќе да делува за промени попрво би дала пари за претеран број на пијачки, на настан за современа уметност отколку поддршка и инвестирање во оригинално дизајнерско парче.

Друго, нормите и вредностите во општеството во коешто живееме налагаат и поттикнуваат конзумеризам, што во најмала рака не се намалува во секој поглед. Не велам дека некој се раѓа учен, но се што правиме е пресликување на однесување наметнато или пак наученото.

Време е да се стекне повисока едукација во многу насоки, кои ќе поттикнат покреативно општество. Светот ќе постане поубаво место за живеење доколку се обрне малце повеќе внимание на уметноста и луѓето кои творат.

Размислете пред да инвестирате во вашето следно парче облека.

Искуството е лично и нема за цел ширење на говор на омраза.

XOXO

 

ПАРИЗ ВО СКОПЈЕ

Инспирацијата е мојот двигател, а моето последно патување во Париз совршена инспирација да ги изработам парчињата облека проследени на фотографиите. Плисирано здолниште и кошула од памучна ткаенина на преклоп. Елеганција со леснотија во движењето. Храброст со нагласена женственост. Црвен кармин, задолжителен.

Никој не се раѓа како жена, жена се станува. – Симон Де Бовоар

Убавото Дебар Маало е збогатено со уште едно кафуле кое плени со оригинален и топол дух. Тука може да испиете и убаво горко турско кафе на само чекор од градскиот парк. Станува збор за ноотвореното кафуле Kahawa.

Енергијата што ја шири овој локал ме потсети на неодоливиот Париз и времето поминато во локалните кафулиња, кои доловуват сличен, амбиент. Совршено се вклопи со мојот изглед и креации инспирирани од истоимениот град.

Кошулата со принт и плисираното здолниште во комбинација со црни високи потпетици надополнети со црвен кармин. Верувале или не, но Парижанките наутро никогаш не го напуштаат својот дом без црвен кармин. Црвениот кармин е нешто како заштитен знак за нив, еден вид “оклоп” за претстојните “битки” водени во текот на денот.

Страста е најубава шминка за една жена. – Ив Сен Лорен

Најдете си боја што ќе биде ваш заштитен знак. Многу е важно да донесете одлука која боја најубаво ви прилега. Французинките веруваат дека убавината многу повеќе доаѓа однатре отколку однадвор. Почнете да се гледате себеси како јунак во сопствениот живот. – Французинки (Џејми Кет Колан)

Модата не е нешто што се покажува само преку фустаните. Модата е и во воздухот, на улица, модата мора да биде поврзана со идеите, со начинот на кој живееме, со се што се случува. – Коко Шанел

Сакам да и се заблагодарам на мојата пријателка Стефи која ги изработи овие прекрасни фотографии. Нејзината работа можете да ја проследите тука P.S. Photography.

VIENNA IN WHITE

Like some of you know, my favorite fabric is denim. I like to mix it up with everything. I had this idea to combine denim pants inspired by the 80’s and a white lace blouse. Usually I don’t wear lace but I like to experiment. If you want to show a little skin, definitely lace is the right option.

Scroll down to see my inspirational look and be sure to share how you wear white lace in the comments below!

This handmade copper earrings are from the amazing  designer Nadica Zlatkova Mitevska

THE LITTLE TREASURES

As a part of one of the most talented group of designers in Macedonia, I’m proud to present you “The Little Treasures” e-store. Now everyone in the world is able to purchase and own a unique piece produced by the hands of these talented people.

The handmade guru, blogger Maja Kuzman is responsible for making this e-store a reality. With her love for art and handmade products, she decided to make this e-store and show the timeless unique pieces created by the hands of talented Macedonian designers.

You can find unique pieces jewelry made from wire, coper, wood and precious stones, original pieces of clothes from quality fabric, filigree, handpainted porcelain in this e-store.

See our Little Treasures and treat yourself with timeless art.

RECYCLED JEANS

Of all the ideas in my mind, the best ones stay the longest. Couple of years ago, I had an idea to make something interesting from my old jeans, so last year I decided to make a whole collection out of recycled denim. It took a while to gather all the denim I needed, and last autumn I finally started making the collection “Recycled Jeans”.

Two ideals, freedom – that not so many people have and feminism which unfortunately isn’t working in so many societies are reflected in the denim weave.

This collection includes dresses, skirts, a coat and a bomber jacket, all made from recycled jeans. I chose traditional male caps from the Balkan Peninsula as accessories to send a message that women deserve the same freedom and respect that men have.

Denim is a symbol of defiance against authority and oppression, people should wake up, look around and realize that this is the 21st century, everyone deserves a chance and women shouldn’t be oppressed and suppressed by society.

Shop here